Staff

ADMINISTRATION

Bobby Wilkins, Principal
BJ Laughter, Assistant Principal & Athletic Dir.
Joanne Walker, Assistant Principal

MATHEMATICS

Alexis Hubert
Diana Wilson
Eric Gash
Jon Sherrill
Jenni Schweikert
Stephen Renegar

VOCATIONAL / OCCUPATIONAL

Kim Schmidt, Family Consumer Science
Greg Pace, Tech Drawing / Shop
Linda Pelz, Health Occupations
Barry Walker,  Business
Jason Weaver, Business
Jason Stanley, Marketing
Alyson Gooch, Graphic Arts

GUIDANCE COUNSELORS

Annabelle Hurd, Counselor
Dan Kealy, Counselor
Becky Laughter, Secretary

PHYSICAL EDUCATION

Lindsey Huntsinger
Dustin McAbee
Michelle Stanley
Mark Cook

EXCEPTIONAL CHILDREN

Margie Capell, Resource
Frank Cope, Resource
Bob Gilbert, Occupational
Jim Sosebee, BED
Marvin Featherstone, OCS Assistant
Karen Larken, EC Assistant
Katie Henderson, Occupational
Maureen Forth, Intensive Intervention Class

 

ENGLISH

Pam Bolton
Molly Flexon
Sabrina Sweeney
Chele Whalen
Bethany Phillis
Mike Dollar

SCIENCE

Jessica Houston
Michael Jones
Robert Kirby
Greg Fankhauser
Patty Seward

LANGUAGE

Elise Joyce, French
Adam Chacon, Spanish
Victoria Medina, Spanish
Amelia Gray, ESL

SOCIAL STUDIES

Alan Broadhurst
Walt Cottingham
Anna Ramey Moncrief
Jerry Smith
Kaye Youngblood

REMEDIATION

Laura Roper

ARTS

Todd Weakley, Drama
Laura Roper, Dance
Courtney Hoelscher, Art
Fran Shelton, Band
Amanda Tant, Strings and Chorus

SCHOOL RESOURCE OFFICER

Officer Curtis Philon

MEDIA SPECIALIST

Kim Wave

OFFICE STAFF

Debbie Cornwell, School Secretary /NC Wise
Cheryl King, Admin Assistant
Diana Dermid, Admin Assistant/Webmaster

CAFETERIA STAFF

Staci Hoxit
Shirley Quinn
Margarita Mendoza                                                                                                                                                                                                     Michelle Quinn
Marilyn Sigler
Melissa Fish

CUSTODIAL STAFF

Jim Melvin
Zack Arthur
Larry Featherstone
Rodney Robinson
Darin Pace

WEBMASTER

Diana Dermid